همه چیز درباره لوگوتایپ

همه چیز درباره لوگوتایپ
لوگو تایپ (Logotype) یا نشانه نوشته، شیوه ای خاص و هنرمندانه در نمایش نام برند می باشد. به این صورت که اسم برند با خطی مناسب و یا حتی با استفاده از فونت های ابداعی، نوشته می شود و طراح از انواع المان ها و روش های خلاقانه برای تزئین یا نمایش بهتر آن استفاده می کند.

👇 لوگوتایپ چیست؟

لوگوتایپ (Logotype) یا نشانه نوشته، شیوه ای خاص و هنرمندانه در نمایش نام برند می باشد. به این صورت که اسم برند با خطی مناسب و یا حتی با استفاده از فونت های ابداعی، نوشته می شود و طراح از انواع المان ها و روش های خلاقانه برای تزئین یا نمایش بهتر آن استفاده می کند.

به عبارتی دیگر، لوگوتایپ نوعی لوگو است که در آن متن و کلمه، نقش محوری داشته و طراحی ها حول محور آن انجام می گیرند. لوگو تایپ، هم می تواند جزئی از لوگو باشد و در کنار لوگومارک به کار برده شود و هم می تواند به صورت مجزا، به عنوان یک لوگو و نماد گرافیکی مستقل که دربردارنده هویت بصری برند است، به کار برده شود.

  • مردم وقتی در مورد طراحی لوگوصحبت میکنند، معمولا به لوگوتایپ اشاره دارند، چون نام برندشان را در ذهن تصور میکنند. یک لوگوتایپ به سادگی میتواند با انتخاب یک فونت مناسب طراحی شود یا اینکه با صرف زمان و خلاقیت به ریخت و فرمت اختصاصی خود برسد.
  • به طور کلی زمانی که ما برای طراحی لوگو از تکنیک تایپوگرافی استفاده میکنیم با مفهوم جدیدتری به اسم لوگوتایپ مواجه میشویم. در واقع به لوگویی که در طراحی آن از کلمات نام برند، محصول یا رویداد استفاده شده باشد لوگوتایپ گفته میشود.

2پکیج سه بعدی

🧐مزایای لوگوتایپ

طراحی لوگو برای یک شرکت، موسسه یا حتی کمپین، سبب برقراری ارتباط بهتر و موثرتر میان برند و مخاطب خواهد شد. چراکه جذابیت بصری و توجه به عناصر نمادشناختی، همواره ذهن افراد را به خود درگیر کرده و در خاطر آن ها ماندگار خواهد شد. این امر در انتخاب برند توسط مشتری و القای تصورات دلخواه به او، نقش موثری را ایفا خواهد نمود. به همین علت است که امروزه علاوه بر بنگاه های تجاری، حتی موسسات سیاسی، اجتماعی و علمی نیز لوگو و نمادهای منحصر به خود را دارند.

اما ایجاد ارتباط میان ذهن مشتری و برند از طریق یک عامل بصری، با وجود موثر بودن، فرآیندی است غیرمستقیم. در حالی که در صورت به کار بردن لوگوتایپ، علاوه بر امکان استفاده از همان المان ها و جنبه های خلاقانه و چشم نواز، قابلیت ارائه مستقیم نام برند نیز فراهم می گردد. در این صورت، تأثیر تبلیغات بسیار بیشتر بوده و برند موردنظر، به صورت سریع و بی واسطه به مشتریان معرفی می گردد؛ یک تیر و دو نشان!

این امر برای کسب و کارهایی که به صورت ماهرانه نام گذاری شده اند و یا نامشان بیانگر ماهیت اصلی و اهداف آن هاست، مزیت قابل توجهی محسوب می گردد. همچنین کاربرد برخی واژگان و اصطلاحات در نام کامل برندها، می تواند توجه مشتری را به شکل چشمگیری به خود معطوف نماید؛ همانند استفاده از نام شهرهای اصلی صادر کننده کالای مورد نظر. در چنین شرایطی طراح می تواند از نام برند به عنوان محور کار خود استفاده نموده و یک لوگو تایپ جذاب و خلاقانه طراحی کند.

یکی دیگر از مزایای استفاده از لوگوتایپ، منحصر به فرد بودن آن است. دیگر اشکال لوگو ممکن است به یکدیگر شبیه باشند و یا در نتیجه تقلید خودآگاه یا ناخودآگاه طراحان از سایر نمونه ها، چندان ویژه و متمایز به نظر نیایند. اما لوگو تایپ به علت کاربرد نام اصلی برند، به طور ذاتی، شکل و شمایلی مختص به خود داشته و مگر در مواردی استثنایی، قربانی تقلید یا تشابه اتفاقی نخواهد شد.

همچنین لوگوتایپ اگر به شکل اصولی و ماهرانه طراحی شود، می تواند شکلی رسمی به خود گرفته و برای کسب و کارهای مربوط به حوزه هایی چون علم و فناوری، حوزه های حقوقی و غذایی، صنعت و… گزینه مناسبی باشد.

ALT

🖍 طراحی لوگوتایپ

برای طراحی یک لوگوتایپ موفق در ابتدا می بایست نوشتار را به صورت تک حرفی طراحی کرد و پس از آن باقی ساختار آن را طبق ترکیب تک حرفی که طراحی نموده اید اجرا نمایید، این ترکیب بندی به حدی باید زیبا باشد که با توجه به ترکیب بندی عالی ، تمامی عناصر آن با هم هماهنگ و متصل باشند.

📝محصول طراحی لوگو تایپ

خوانایی👀

سادگی 🤏🏻

ترکیب رنگ مناسب🌈

فونت مناسب🔍

نمادگرایی❗️

خلاقیت در طراحی 💡

☑️ انواع طراحی لوگو

برای طراحی لوگو  روش های مختلف و ایده های گوناگونی وجود دارد. ما در این مقاله به این پرداختیم که لوگوتایپ چیست و اهمیت و کارایی آنرا نیز شرح دادیم اما انواع طراحی لوگو نیز به اختصار عنوان می کنیم تا با طراحی لوگو بیشتر آشنا شوید:

  •  

✏️ لوگو نوشتاری یا تایپوگرام و یا لوگوتایپ

برای طراحی این لوگو از طراحی حروف که اصولاً نام برند می باشد استفاده می شود. در این حالت نام برند را با ترکیب های موزون و هماهنگ با زمینه برند شما طراحی می کنند ، در صورت نیاز از المان های ترکیبی مانند کسره و فتحه در لوگوتایپ های فارسی و گل و گیاه در صورتی که با زمینه کاری شما هماهنگ باشد استفاده می شود. لوگو تایپ ها معمولا ترکیبی از نوشته هستند که به صورت خلاقانه ترکیب بندی شده اند.

ALT

🖼 لوگو تصویری یا پیتو گرام

برای طراحی لوگو در این نوع لوگو از تصاویر استفاده می شود ممکن است این تصاویر در دنیای بیرونی موجود باشند و ممکن است این تصاویر بصورت انتزاعی باشند که از نوع لوگو موفق‌ترین آنها همان برند نایک با طرح انتزاعی تیک مانند می باشد.

alt

🚾لوگو حرف نماد یا لترمارک و یا مونوگرام

  • این نوع طراحی لوگو نیز شاید خود نوعی از لوگوتایپ باشد اما در این نوع طراحی لوگو تنها حرف اول برند یا محصول مورد استفاده قرار می گیرد که ممکن است که این حرف نیز تا حدی تغییر شکل پیدا کند.
  •  

⚧لوگو ترکیبی

  • این نوع لوگو از ترکیب دو لوگوی تصویری و نوشتاری به دست می آید که گاهی ممکن است این ترکیب در قالب یک شکل هندسی  و مانند یک سنجاق سینه باشد.
  •  

💻 برنامه لوگو تایپ

با توجه به پیشرفت روزافزون علم و تکنولوژی، برنامه ها و نرم افزارهای کاربردی فراوانی برای طراحی لوگو و لوگو تایپ در دسترس هستند و افراد علاقمند می توانند از طریق آن ها لوگوتایپ های مناسب و خلاقانه ای را طراحی نمایند. در ادامه با چند مورد از این نرم افزارها آشنا می شویم.

اینکسکیپ یکی از نرم افزارهای بسیار حرفه ای و کاربردی در زمینه طراحی گرافیک و طراحی لوگو و لوگو تایپ است که با انواع قابلیت ها و امکانات ویژه، آن هم به صورت رایگان، در اختیار کاربران قرار گرفته است. با استفاده از این نرم افزار می توانید لوگوی مد نظر خود را با به کار بردن رنگ های متنوع، فونت های جذاب و ابزارهای کاربردی طراحی نمایید و با فرمت های مختلف، از اثر نهایی خود خروجی تهیه کنید.

این نرم افزار یکی از جایگزین های کارآمد و مناسب نرم افزار ادوبی ایلاستریتور در زمینه طراحی لوگو می باشد و از داده های برداری به خوبی پشتیبانی می نماید.

این نرم افزار تحت وب، از قالب ها، رنگ ها و امکانات متنوع و مفیدی برای طراحی لوگو و فونت پشتیبانی می کند و همچنین استفاده از آن بسیار ساده می باشد؛ به نحوی که افراد مبتدی نیز می توانند به آسانی، قابلیت های جذاب Logo Maker Pro را به کار گرفته و رفته رفته در این زمینه پیشرفت نمایند.

این برنامه نیز یکی دیگر از نرم افزارهای ساده و کاربردی طراحی لوگو است که حتی برای افراد تازه کار و کم تجربه نیز کاربردی می باشد.

این نرم افزار ساده اما حرفه ای و کاربردی، در امر طراحی لوگو و لوگو تایپ بسیار انعطاف پذیر بوده و زمینه را برای بروز و به کارگیری خلاقیت تمامی افراد، از مبتدی تا مجرب فراهم می سازد.

در اینجا نیز می توانید از طریق قالب های آماده، اشکال جذاب و طیف رنگ های متنوع، لوگو و لوگوتایپ ایده آل خود را طراحی و ترسیم نمایید.

این نرم افزار به طور حرفه ای و تخصصی برای طراحی انواع لوگو و لوگوتایپ ارائه شده است و از ابزارهای کاربردی و ارزشمندی برخوردار است که حتی طراحان تازه کار را نیز در مسیر فعالیت همراهی می نماید.

نرم افزار فوق علاوه بر طراحی لوگو، قابلیت ویرایش آن را نیز فراهم ساخته و همچنین بیش از 100 قالب لوگوی از پیش آماده شده را در اختیار کاربران قرار داده است.

در EximiousSoft Logo Designer المان ها، نشانه ها و اشکال مختلف و متنوعی در دسترس طراح قرار دارند که طراح می تواند بنا به سلیقه و انتخاب خود، از آن ها استفاده نموده و طرح خود را به شکلی حرفه ای به نمایش گذارد.

این نرم افزار کاربردی که برای سیستم عامل اندروید ارائه شده و به سادگی توسط تمامی کاربران قابل دسترس است، از ابزارهای ساده اما کاربردی برای طراحی لوگو برخوردار بوده و افراد مبتدی را در راستای تبدیل شدن به یک طراح حرفه ای، یاری می دهد. با استفاده از نرم افزار فوق، می توان از صدها المان، بک گراند، رنگ و دیگر قابلیت های استثنایی آن به سادگی و بر روی تلفن همراه اندرویدی استفاده کرد.

از مزایای دیگر Logo Maker Studio می توان به پشتیبانی از زبان فارسی و قابلیت نصب رایگان اشاره نمود

در پایان بهتر است پیشنهاد کنیم برای داشتن لوگوتایپی حرفه ای، تاثیر گذار و کارآمد انجام امور طراحی را با اختصاص بودجه خاص به طراحان ماهر و حرفه ای در این زمینه بسپارید و ضمن داشتن لوگویی حرفه ای به کسب و کار، فعالیت و خدمات خود هویت و رونق ببخشید.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
۱۰ راه کسب درآمد از طراحی گرافیک

۱۰ راه کسب درآمد از طراحی گرافیک

شغل طراحی گرافیک بسیار لذت بخش است. طراحی گرافیک از مشاغل…

بیشتر بخوانید
اصول طراحی گرافیک که باید بشناسید !

اصول طراحی گرافیک که باید بشناسید !

آنچه در این پست میخوانید آموزش اصول طراحی گرافیک هر آنچه که یک طراح گرافیک باید بداند! 🔳 کنتراست 🤸🏻تعادل…

بیشتر بخوانید
طراحی رابط کاربری چیست ؟

طراحی رابط کاربری چیست ؟

آنچه در این پست میخوانید رابط کاربری چیست ? 🔘کاربران چه چیزی می خواهند؟ 🔘چرا به UI نیاز داریم؟ 🔘طراحی…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *